Základné info

Atény sú miestom, kde slávna história antického Grécka stále žije. Človek pri prechádzke ulicami neustále naráža na stavby, ktoré v čase svojej najväčšej slávy boli svedkami mnohých významných udalostí. Len pri vyslovení slovného spojenia “Aténska akropola” prichádzajú myšlienky s niekoľkými nádhernými stavbami ako Parthenon a Erechteion. Ale to nieje všetko. Atény sú niečo ako archeologický raj, v ktorom sa človek môže pohybovať od rána do večera.

Termíny

CENA ZAHŔŇA : Leteckú dopravu na trase Viedeň/Bratislava – Atény – Viedeň/Bratislava, v prípadeletu do Viedne transfer na/z letisko Schwechat, 4x ubytovanie v hoteli 3* s raňajkami, plavba na ostrov Aegina, služby sprievodcu CK.
Ľutujeme. Momentálne nie je voľný žiadny termín.

Doprava

letecká z Bratislavy

Ubytovanie

V hoteli 3*

Strava

Raňajky

Itinerár

1. deň:
Odlet vo večerných hodinách do hlavného mesta Grécka. Transfer dohotela, ubytovanie.

2. deň:
Raňajky. Atény boli hlavným mestom Grécka už v staroveku a zostali ním až dodnes. Je to miesto, kde sa začali písať dejiny Grécka a gréckej kultúry, ktorá svet posunula ďaleko dopredu. Radia sa k jedným najstarším na svete. Pozostatky antického obdobia sa zachovali dodnes a priťahujú mnoho ľudí. Vystúpime na Akropolu, kde stojí klenot kultúrneho dedičstva ľudstva – Panteon. Je zasvätený bohyni Aténe, ktorá sa stala patrónkou mesta po spravodlivom rozhodnutí prvého aténskeho kráľa Kekropsa. Kúsok pod Akropolov stojí moderné historické múzeum Akropolis, ktorá sa považuje za klenotnicu pamiatok. Centrum života sa však nesústreďuje pri Akropole, ale v centre mesta medzi časťou Plaka a Monastiraki. Pri prechádzke starým mestom Plaka, akýmsi aténskym Mont Martrom, sa budeme v spleti uličiek neustále stretávať s kostolíkmi, zrúcaninami starovekých stavieb a antickým pamiatkami - ruiny rímskej agory či Hadriánovej knižnice. Kostol Mitropoli, Aténsku katedru a veľa iných miest. Veža vetrov – postavená už v 1. storočí po Kristovi a ako vyplýva z názvu, slúžila na určovanie smeru vetra. Štvrť Monastiraki má odlišný ráz ako Plaka. Má väčšiu pestrosť, vďaka tureckej prítomnosti. Nachádza sa tu aj Kentriki agora – tržnica, ktorá je stará viac ako 110 rokov. V zastrešených halách predávajú najmä mäso a ryby. Prechádzku zakončíme na námestí Omonia. Ubytovanie.

3. deň:
Raňajky. Prejdeme sa po námestí Syntagma s peknou parkovou úpravou. Najvýraznejšia stavba na námestí je budova Parlamentu, ktorá v polovici 19. storočia vznikla ako kráľovský palác. Nevynecháme Panatheánaiský štadión Kalimarmaro, ktorý bol miestom konania prvých novodobých Olympijských hier. Národné archeologické múzeum, kde sa nachádzajú poklady zo starovekého Grécka, nadchnú každého. Dnes nás ešte čaká Likavittos. 277 metrov vysoká vápencová skala s lemom zelených záhrad. Pohodlnou cestou sa ocitneme na vrchole pri kostole sv. Juraja odkiaľ je pekný pohľad na mesto tak ako cez deň, tak aj po zotmení. Odchod na ubytovanie.

4. deň:
Po raňajkách sa presunieme do najväčšieho, nielen gréckeho alebo európskeho osobného prístavu Pireus. Urobíme si denný výlet na ostrov Aegina, najväčšieho ostrova zo Sarónskych ostrovov. Hornatá Aegina patrí k najsuchším miestam v Grécku a predsa tu pestujú viniče. Hlavnou pamiatkou tohto miesta, kde žije niečo vyše 13 tisíc obyvateľov, je zachovalý chrám Afea z 5. storočia pred Kristom. Vychutnáme si atmosféru a poobede sa vrátime späť na pevninu. Hovorí sa, že na tomto ostrove pestujú najlepšie pistácie na svete a dokonca medzi domácimi sa tomuto ostrovu hovorí „pístácia“, hoci vo vnútrozemí pestujú aj figy, olivovníky a datľovníky. Samotná plavba na ostrov a z ostrova bude akási okružná cesta okolo prístavu Pireus. Večer si vychutnáme grécke špeciality s lahodným vínnym mokom. Ubytovanie.

5. deň:
Raňajky. Atény žijú minulosťou, preto nie je divu, že sa tu nachádza jeden z najlepších blších trhov v Európe, s dobrou povesťou medzi znalcami v celej Európe. Medzi vecami tu môžeme objaviť aj veľmi hodnotné historické kúsky. Kto si ráno pristane, aby mu nevykúpili tie najlepšie kúsky? Prípadne individuálne voľno. Odchod na letisko. Odlet do Viedne/Bratislavy.

Lokalita

Atény, Grécko