Základné info

O niektorých krajinách vieme veľa o iných niečo tušíme a sú aj také, ktoré sú stále zahalené akýmsi tajomným rúškom. Jednou z takých krajín je nepochybne Azerbajdžan. Jeho východné brehy obmýva Kaspické more plné ropy, sever rastie do výšky, aby dosiahol na Kaukazské štíty a okrem toho skrýva nejedno prekvapenie. Bahenné sopky „chŕliace“ studené liečivé blato, pozostatky starobylých civilizácii roztrúsených na skalách Gobustánu, stopy dávnych karaván, či príjemné štvrte starého Baku vedľa ktorých rastie moderné mesto s nádychom Dubaja…

Termíny

Leteckú dopravu. Transfer BA-letisko-BA. Miestne transfery. Ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami. Vstupné do pamiatok podľa programu. Sprievodcu CK.
Ľutujeme. Momentálne nie je voľný žiadny termín.

Doprava

Letecká z Budapešti

Ubytovanie

3* hotel

Strava

Raňajky

Itinerár

1. deň:
Večerný odlet z Budapešti.

2. deň:
V ranných hodinách priletíme do tzv. „krajiny ohňa“ Azerbajdžanu. Presunieme sa na hotel a po krátkom oddychu začneme prehliadku hlavného mesta BakuBaku – moderná metropola nám má čo ponúknuť. Prejdeme popri moderných Flame Towers až k známemu cintorínu Shehidler Khiyabany, odkiaľ sa nám naskytne krásny panoramatický výhľad na celé mesto. V novej časti mesta sa prejdeme uličkou Nizami, prehliadneme si krásne námestie fontán, zastavíme sa pri pamätníku známeho básnika Nizami Ganjaviho a o zaujímavej histórii sa dozvieme v Národnom múzeu histórie. Navštívime vežu Maiden (UNESCO) z 12. storočia, najväčší pamätník širvánsko-apšeronskej vetvy azerbajdžanskej architektúry, Širvánšáhov palác, či rušný miestny trh v srdci starého mesta. Symbolom tejto krajiny sú aj jedinečné ručne tkané koberce, ktoré sú vďaka svojej unikátnosti zapísané na zozname UNESCO. O tajomstve ich výroby sa dozvieme v Národnom múzeu kobercov.

3. deň:
V tento deň sa vydáme mimo mesta. Našou prvou zastávkou bude Národný park Gobustan (UNESCO). V tejto oblasti objavíme petroglyfy z obdobia 10 tisíc rokov pred Kristom. O histórii týchto nástenných obrazov sa dozvieme v miestom múzeu. Ďalšou zaujímavosťou, nie len v tejto oblasti, ale v celej krajine sú bahenné sopky, ktoré domáci nazývajú „bozdag“. V Azerbajdžane sa ich nachádza najviac na svete. Následne sa presunieme do dedinky Surakhany, kde navštívime ohňový chrám Ateshgah. Poslednou dnešnou zastávkou bude „horiaca hora“ Yanar Dag. Plamene tu vystupovali zo zeme vďaka veľkej koncentrácii zemného plynu pod celou oblasťou polostrova Absheron už v staroveku, pričom neskôr ich popísal napríklad aj známy Marco Polo.

4. deň:
Cesta nás povedie do horskej oblasti na severe krajiny. Prechádzať budeme cez mesto Guba, kde sa nachádza najväčšia komunita tzv. Horských, či Kaukazských židov v krajine. Našim cieľom bude jedna z najstarších osád v krajine. Cez nádherný horský priesmyk vo výške 2000 m.n.m sa dostaneme do osady Khinalug, ktorá je bez prestávky osídľovaná už viac ako 5000 rokov. Naskytnú sa nám dych berúce výhľady na nedotknuté okolie tejto osady, či najvyššie hory Azerbajdžanu, Bazardüzü (4466 m.n.m) a Shahdagh (4243 m.n.m).

5. deň:
Cestou do dedinky Lahic sa zastavíme v mauzóleu Diri Bara. V meste Shemakha navštívime najstaršiu, najväčšiu a pravdepodobne aj najkrajšiu mešitu v krajine. Pokračovať budeme pozdĺž kaňonu rieky Girdimanchay až do nášho dnešného cieľa. Lahic, je známy hlavne vďaka tradičným dielňam, kde sa vyrábajú šperky, koberce, dýky, rôzne železné nástroje či krásna keramika. Zaujímavosťou je, že obyvatelia tejto dedinky rozprávajú jazykom Tati.

6. deň:
Posledný deň nás čaká skorý ranný transfer na letisko, odlet do Budapešti.

Maximálna veľkosť skupiny: 16 osôb.

Lokalita