Základné info

10-dňový letecký zájazd z úplného severu Európy cez nádherné miesta Nórska a Fínska, až do Štokholmu.

gra1

Termíny

CENA ZAHŔŇA: Leteckú dopravu na trase Viedeň – Alta a Štokholm – Viedeň, transfer Bratislava – Schwechat – Bratislava, autokar počas pobytu, 9x ubytovanie s raňajkami, sprievodcu CK, servisné poplatky.
Ľutujeme. Momentálne nie je voľný žiadny termín.

Doprava

Letecká, počas zájazdu autokarová.

Ubytovanie

9x v hoteli 2*/3*

Strava

9x raňajky

Itinerár

1. deň:
Transfer z Bratislavy na letisko Schwechat. Odlet do Alty. Prehliadka rozsiahlych nálezov skalných rytín pri Altes pravekými kresbami. Svedčia nielen o klasických loveckých námetov, ale tiež o rade šamanských praktík a ich celkovej spirituálnej orientácii. Prejdeme námestím v meste. Ubytovanie.

2. deň:
Raňajky. Navštívime najsevernejšie mesto našej planéty Hammerfest. Prehliadka mestečka Honnigsvag. Zastávka na najsevernejšom bode Európy Nordkappe, ktorý sa nachádza na ostrove Mageroya. Práve odtiaľto je možno za priaznivého počasia pozorovať polnočné slnko, ktoré v letných mesiacoch nezapadá pod obzor. Ubytovanie.

3. deň:
Raňajky. Presunom z Nórska do Fínska uvidíme, ako sa zmení aj okolitá príroda, zmiznú ostré štíty, fjordy a obklopia nás nádherné lesy a stovky jazier. Hlavné mesto Laponska - Karasjok s nádhernou budovou parlamentu, ktorá je celá z dreva. Ide o veľmi peknú architektonickú stavbu, nahliadneme aj do priľahlej knižnice. V Laponsku sa nám môže stať, že Sámov (Laponcov) stretneme v ich krásnych pestrofarebných krojoch. V súčasnosti ich už bežne nenosia, no radi si ich obliekajú pri akejkoľvek príležitosti. Prekročíme fínsku hranicu cez mestá Inari, ktoré leží pri treťom najväčšom jazere vo Fínsku s rovnomerným názvom. Pokračujeme cez Ivalo na ubytovanie.

4. deň:
Raňajky. Presun do Národného parku Urho Kekkonen (2 530 km2). Vďaka svojej rozlohe a rôznorodosti fauny a flóry je park unikátnou chránenou oblasťou. Dnes nás ešte čaká typická zlatokopecká dedinka v Tankavare. Mestečko je tak veľmi preslávené ako mesto „zlatej horúčky“, že sa tu konajú aj majstrovstvá sveta v ryžovaní zlata. Presun cez Sodankylä do Rovaniemi, prehliadka mesta. Návšteva dediny Deda Mráza na polárnom kruhu. Aj v lete má nefalšovanú vianočnú atmosféru. Ubytovanie.

5. deň:
Raňajky. Zastávka pri vodopáde Auttinköngas, ktorý sa radí k tým najkrajším v Laponsku. Voda sa rúti 16m hlboko v malebnej fínskej prírode. Návšteva polárnej ZOO v Ranue. Príchod do Kemi, kde vzhliadneme najslávnejší fínsky ľadoborec Sampo. Presun z fínskeho Tornia do švédskej Happarandy. Hranica dvoch štátov je riečka tečúca na Viktóriinom námestí v Happarande, ktoré pomáhali dizajnovať aj deti a pomenované bolo po švédskej princeznej. Odchod na ubytovanie.

6. deň:
Raňajky. Prehliadka prímorského mesta Luea so starou časťou Gammelstaden (UNESCO). Presun cez mestá Pitea do Umea. Pitea s atraktívnym visutým mostom je obľúbeným miestom na letnú či zimnú turistiku. Umea je sídlom dvoch univerzít a centrom lekárskeho výskumu. Prehliadka oboch miest. Ubytovanie.

7. deň:
Raňajky. Po ceste prehliadka menšieho mestečka Sundsvalla, ktoré má dobrú strategickú polohu. Presun do mesta Söderhamn. Najväčšou turistickou atrakciou v Söderhamne je Oskarborg. Veža, ktorá bola postavená v roku 1895 na vrchu kopca v blízkosti centra mesta. Je to pamiatka na švédskeho kráľa Oskara II, ktorý však mesto nikdy nenavštívil. Odchod na ubytovanie.

8. deň:
Raňajky. Odchod do mesta Gävle, prehliadka väzenského múzea. Ďalej navštívime mesto s najstaršou univerzitou a súčasne 4. najväčšie mesto vo Švédsku v Uppsale. Zastávka v najstaršom švédskom meste Sigtune a pri zámku Skoloster. Ubytovanie v Štokholme.

9. deň:
Raňajky. Objavíme krásy hlavného mesta Švédska. Gamla Stan (Staré Mesto). Dominantou je Kráľovský palác. Pozrieme si aj Štokholmskú katedrálu. Navštívime ostrov Djurgarden, kde sa nachádza múzeum Vasa, v ktorom objavíme v pôvodnej veľkosti zrekonštruovanú vojnovú loď Vasa, ktorá sa v roku 1628 potopila pár minút po vyplávaní. Ubytovanie.

10. deň:
Transfer na letisko, odlet do Viedne a transfer do Bratislavy.

Lokalita

Fínsko