Základné info

Jedinečné pamiatky svojbytnej kultúry, päťtisícové vrcholy, mimoriadne príjemní ľudia či chutná lokálna kuchyňa. To všetko môžeme objaviť v Gruzínsku. Nádherné chrámy stoja od socialistických panelákov, nastrojené Gruzínky tlačiace sa v rachotiacich mikrobusoch či nespočetné obchody svetových značiek. Pokúsme sa toto kaukazské puzzle vstrebať za jeden týždeň.

Termíny

Leteckú dopravu. Transfery BA-letisko-BA. Miestne transfery. 6x ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami. 5x obed (reštaurácia alebo obedový balíček), 5x večera, ochutnávka vín. Vstupy do pamiatok podľa programu. Sprievodcu CK
Ľutujeme. Momentálne nie je voľný žiadny termín.

Doprava

Letecká

Ubytovanie

3* hotely

Strava

Raňajky. 5 x obed (reštaurácie alebo obedový balíček), 5 x večera.

Itinerár

1. deň:
Odlet z Viedne do Gruzínska.
2. deň:
Prílet do hlavného mesta Tbilisi v ranných hodinách. Transfer na hotel. Ubytovanie. Začneme pešiu prehliadkuTbilisi. Staré mesto ponúka množstvo nádherných pamiatok. Začneme pri kostole Metekhi, prejdeme k židovskej synagóge, pozrieme si katedrálu Sioni, most Mieru, kostol Anchiskhati, mešitu Ateshka, následne sa vyvezieme k monumentu Matka Gruzínska. Lanovkou sa vyvezieme k pevnosti Narikala. Vystúpime na svätý vrch Mtatsminda, navštívime Národné historické múzeum, zaujme nás jedinečná architektúra sírnych termálnych kúpeľov (vstup je možný v predposledný deň programu za poplatok). Navštívime najväčší kostol Sameba (Svätá Trojica) kostol, ktorý je hlavnou gruzínskou ortodoxnou katedrálou a zároveň najväčšou náboženskou stavbou v krajine. Prejdeme sa hlavnou ulicou Rustaveli Avenue a starobylou ulicou Shardeni v centre hlavného mesta s množstvom nočných barov, malých galérií či reštaurácií. Večera – ochutnávka gruzínskej národnej kuchyne.
3. deň:
Mesto Mtskheta je jedno z najstarších miest v Gruzínsku a zároveň starobylým náboženským centrom krajiny. Leží v provincii Kartli a na sútoku riek Aragvi a Mtkvari (Kura). Navštívime kláštor Jvari pri meste Mtskheta – gruzínsky ortodoxný kláštor, ktorý je zapísaný do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Názov v preklade je Kláštor kríža. Katedrála Svetitskhoveli. Dostaneme sa i do mesta Gori, kde sa narodil Stalin. Aj keď sa môže zdať, že názov mesta je z ruského „gory“, je to gruzínske slovo, ktoré v preklade znamená „vrch“. Uplistsikhe je prehistorické skalné a jaskynné mesto – jedna z najstarších archeologicky doložených obytných lokalít v Gruzínsku. Návrat do Tbilisi. Večera v gruzínskej reštaurácii.
4. deň:
Výlet do polopúšte. „David Gareja“ je v skale vytesaný ortodoxný kláštorný komplex. Nachádza sa v regióne Kakheti vo východnom Gruzínsku, okolo 70 km od hlavného mesta. Zahŕňa stovky kostolov, kaplniek a obytných priestorov vyhĺbených v skale. Sighnaghi – „mesto lásky“ sa nachádza v najvýchodnejšom regióne Gruzínska Kakheti a je administratívnym centrom okresu Sighnaghi. Je známe výrobou kvalitných vín a tradičných kobercov. Mesto a jeho okolie je tiež známe jedinečnou prírodou (Alazanská dolina a Kaukazské hory) a bohatstvom historických pamiatok. Navštívime kláštor St. Nino. Ubytovanie v Kvareli.
5. deň:
Pozrieme si jednu z najvýznamnejších architektonických pamiatok Gruzínska v Gremi, ktoré bolo v 16. a 17. st. prosperujúcim hlavným mestom kráľovského regiónu Kakheti. Katedrála Alaverdi, palác a známe múzeum Al. Chavchavadze v Tsinandali v Kakheti, ktorá je známa svojím palácom, botanickou záhradou a vínnymi pivnicami. Palác patril do 19. st. šľachtickému básnikovi (Alexander Chavchavadze 1786 – 1846), ktorý bol tiež prvým vo výrobe fľaškových vín podľa gruzínskych tradícií a európskych postupov. Vo vínnych pivniciach môžu návštevníci vidieť prvé fľaškové víno Saperavi z roku 1839. Palác často navštevovali slávni spisovatelia, napr. aj Puškin. Navštívime pivnicu v mestečku Gurjaani – ochutnávka gruzínskych vín (Saperavi, Mukuzani, Tsinandali). Pozrieme si ako sa pečie domáci chlieb. Návrat do Tbilisi.
6. deň:
Cesta nás povedie do dedinky Stepantsminda, pri hore Kazbegi (5033 m). Jedno z posledných miest, ktoré navštívime je kostol a hrad Ananuri z 13. st. Sídlo bolo využívané panovníkmi z regiónu Aragvi a bol dejiskom mnohých bitiek. Po ceste návšteva „plačúcej steny“. Gergeti Trinity Church – kostol Najsvätejšej Trojice pri obci „Gergeti“ sa nachádza na pravom brehu rieky „Chkheri“, v nadmorskej výške 2 200 m.
7. deň:
Voľno v hlavnom meste. Možnosť fakultatívnych aktivít: návšteva sírnych termálnych kúpeľov s terapeutickými vlastnosťami. Kúpele sú postavené na mieste, kde sírne potoky pramenia zo srdca zeme a majú terapeutickú povahu s konštantnou teplotou 38 – 40 °C a skladajú sa z minerálnych látok, sírovodíka a uhľovodíkov. Práve kvôli tejto povahe vody zakladateľ mesta Tbilisi, kráľ Vakhtang Gorgasali, nariadil vybudovať tu mesto, z ktorého urobil hlavné mesto Gruzínska. Možnosť návštevy trhu. Tu sa dajú získať staré koberce, maľby či iné zaujímavé artefakty.
8. deň:
V posledný deň transfer na letisko, odlet do Viedne.
Poznámka
Maximálna veľkosť skupiny: 16 osôb.

Lokalita