Základné info

Skvelý 5-dňový letecký zájazd, ktorý Vám ponúkne letmý pohľad na krásny a nedotknutý Island, spojený s návštevou hl. mesta Reykjaviku, a jeho priľahlých atrakcii, či už prírodných aj kultúrnych. To všetko s priamym letom z Bratislavy.

Termíny

CENA ZAHŔŇA: Medzinárodnú leteckú dopravu (priamy let Bratislava–Keflavík–Bratislava), servisné poplatky, 4x ubytovanie s raňajkami v hoteli 3*, dopravu klimatizovaným autobusom, vstup do Ľudového múzea Skógar a česky/slovensky hovoriaceho sprievodcu CK.
Ľutujeme. Momentálne nie je voľný žiadny termín.

Doprava

Letecká z Bratislavy (priamy let), autokarová doprava na mieste.

Ubytovanie

Ubytovanie v 3* hoteli počas zájazdu.

Strava

Raňajky počas zájazdu.

Itinerár

1. deň:
Letecky na Island (priamy let z Bratislavy), prílet do Keflavíku. Transfer do Reykjavíku (v preklade „Dymová zátoka“), krátka prehliadka mesta: budova Perlanu postavená na rezervoároch s horúcou vodou, ponúkajúca 360° panoramatický pohľad na mesto. Höfdi – miesto historického stretnutia prezidentov USA a Sovietskeho zväzu v roku 1986 a bezpochyby najznámejší monument mesta – futuristická budova kostola Halgrímskirkja. Radnica leží na brehu jazera v historickom centre, ktoré obľubujú najmä deti kŕmiace vodné vtáctvo. Nákupná ulička Laugarvegur, budova parlamentu, radnica a prístav s modernou budovou filharmónie.

2. deň:
Zlatý trojuholník, alebo tri drahokamy Islandu: najstarší parlament sveta Thingvellir, trojstupňový vodopád Gulfoss a gejzír Strokkur. Najstarší národný park Islandu Thingvellir je unikátom tak z historického, ako aj geologického hľadiska – leží na tektonickom zlome eurázijskej a americkej pevninskej dosky a vy sa tak môžete ocitnúť „jednou nohou v Amerike a druhou v Európe.“ Pokračovanie k najznámejšiemu gejzíru sveta Geysiru, ktorý kedysi striekal až do výšky 80 m a podľa ktorého sú pomenované všetky gejzíry sveta. Dnes však spoľahlivo funguje už len jeho sused Strokkur vyvrhujúci vodu do výšky 15-30 metrov približne každých 5-10 minút. Len kúsok od tejto termálnej oblasti sa nachádza monumentálny, dvojstupňový vodopád Gulfoss, nazývaný „zlatý“. Padá do hĺbky 32 metrov a za slnečných dní sa kvapky odrážajú v prekrásnej dúhe. Kráter Kerid naplnený vodou - geologicky aj akusticky zaujímavé miesto, kde účinkovala aj slávna Bjork. Návrat do Reykjavíku so zastávkou v Hveragerdi, známom predovšetkým svojimi geotermálnymi poľami a početnými skleníkmi – vedeli ste, že na Islande vypestujú najviac banánov na obyvateľa v rámci EÚ?

3. deň:
Nádherná oblasť islandského juhozápadu plná povestných prírodných krás – cestou do malebnej dedinky Vík sa zastavíme pri vodopáde Seljalandsfoss, ktorý umožňuje návštevníkom prechod „poza“ svoj vodný závoj. Nasleduje vodopád Skogar, jeden z najvyšších na ostrove a návšteva Ľudového múzea s perfektným výkladom a vyobrazením islandskej histórie. Dedinka Vík leží neďaleko magickej pláže s čiernym pieskom a bazaltovými stĺpmi všetkých veľkostí a tvarov. Kúsok odtiaľ sa dvíhajú mystické útvary skamenených trolov Reynisdrangar priamo z mora. Výhľad na útesy Dýrholaey - južnú bránu Islandu. Návrat do Reykjavíku so zastávkou pri splaze ľadovca Solheimjokull - unikátny islandský ľad na dosah.

4. deň:
Voľný čas v Reykjavíku, možnosť FAKULTATÍVNYCH AKTIVÍT – pozorovanie veľrýb alebo jazda na svetoznámych islandských koníkoch, alebo výlet na Západné pobrežie:

Výprava za delfínmi a veľrybami štartuje z prístavu v Reykjavíku. Pri troške šťastia počas 3-hodinovej plavby uvidíme niektoré z mnohých druhov veľrýb a delfínov prichádzajúcich k islandskému pobrežiu vždy od jari až do jesene.
Dobrodružná jazda lávovými poliami v okolí Mt. Helgafell na koňoch začína v Hafnafjördure, mestečku vzdialenému pár kilometrov od centra Reykjavíku, povestnému predovšetkým vďaka „zvýšenému výskytu škriatkov“ a svojským obyvateľom, z ktorých si zvyšok ostrovanov rád uťahuje. Útvary, ktoré cestou uvidíme, nám budú celkom iste pripomínať skamenené postavičky trolov (celkový čas aktivity cca 3 hodiny, samotná jazda na koni cca 1,5 až 2 hodiny, vrátane prestávok).
Po návrate čas na skúmanie umeleckej a kultúrnej scény Reykjavíku, hlavnej nákupnej tepny Laugarvergur, množstva kaviarničiek, či návštevu niektorého z mnohých, veľmi kvalitných múzeí a galérií (Národné múzeum, Múzeum osídľovania Reykjavíku, Múzeum ság, Národná galéria, ... ), alebo prechádzku k jedinečnej pláži Nauthóltsvík (more vyhrievané termálnym prameňom!). Alebo relax „po domácky“ – v jednom z termálnych kúpalísk s množstvom horúcich prameňov, víriviek a tobogánov – najvyhlásenejšie sa volá Laugardauslaug.
Alternatívne možnosť Výletu na Západné pobrežie: Trasa vedie mestečkami Borgarnes (história mesta siaha ešte do čias slávnej Egilovej ságy, s hlavným mestom ho spája druhý najdlhší most na ostrove), Reykholt (intelektuálne centrum stredoveku – žil tu aj slávny spisovateľ a politik Snori Sturlurson), uvidíme vodopády Hraunfossar (voda vyteká do nádhernej ľadovcovej rieky spod lávového koberca), Barnafoss („Detský vodopád“, opradený mnohými legendami) a najväčší európsky horúci výver Deildartunguhver.
PRE RODINY S DEŤMI: Po návrate z pozorovania veľrýb sa z prístavu vyberieme na premietanie filmu o sopkách, aj o erupcii sopky Eyjafjallajökull, ktorá v roku 2010 ohromila medzinárodnú leteckú dopravu. Pri jazere Tjörnin sa zoznámime s jeho obyvateľstvom – kačice, labute a asi 40 druhov vtákov, kŕmenie povolené! Nevynecháme ani návštevu ZOO a na záver dňa sa zrelaxujeme v termálnych kúpeľoch Laugardalslaug.

5. deň:
Vyrážame na prehliadku polostrova Reykjanes. Presunieme sa do geotermálnej oblasti Krysuvík s bublajúcimi bahennými jazierkami a farebnými fumarolami. Jazda pozdĺž pobrežia do rybárskej dedinky Grindavík s pokračovaním cez lávové políčka pripomínajúce mesačnú krajinu až na výbežok Reykjanestá. To najlepšie nás čaká nakoniec: slávna Modrá Lagúna: to, čo je Eifelovka pre Paríž či Disneyland pre Floridu, to je Blá Lónid pre Island. Top atrakcia uprostred čierneho lávového poľa, mliečno-modrá geotermálna voda s liečivým bahnom má ideálnych 38 °C. Surrealistický pocit z priestoru ešte umocňuje neďaleko stojaca geotermálna elektráreň Svartsengi. Po relaxačnom a zdravom kúpeli transfer na letisko a odlet domov. Prílet do Bratislavy.

Lokalita

Reykjavík, Island