Základné info

Ťažko by ste našli iný štát s tak bohatou a rôznorodou krajinou a podnebím – žiar púšte a príjemné stredomorské podnebie, skalnatá púšť a zelené údolie rieky Jordán, ľudské obydlia ležiace najnižšie na našej planéte a horu Hermon, priťahujúcu zraky návštevníkov zasneženým štítom. Izrael sa podobá múzeu pod šírym nebom, kde dejiny vytesali do kameňa svoje stopy a tradície sa zokorenili v ľudských srdciach. Vydajte sa s nami po stopách tisícročných dejín zeme.

telaviv

Termíny

CENA ZAHŔŇA : Leteckú dopravu. Transfery BA-letisko-BA. Miestne transfery. 3x ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami. Výlety a vstupy do pamiatok podľa programu. Miestneho a slovensky/česky hovoriaceho sprievodcu.
Ľutujeme. Momentálne nie je voľný žiadny termín.

Doprava

Letecká z Viedne

Ubytovanie

Hotely 3* podľa programu

Strava

Raňajky

Itinerár

1. deň:
Odlet z Európy, prílet to nádherného mesta Tel Aviv. Transfer z letiskado hotela, oddych po ceste. V závislosti od letových časov program so sprievodcom.

2. deň:
Dnes máme pred sebou jedno z najväčších lákadiel Izraela – Mŕtve more. Po raňajkách opustíme Tel Aviv a vydáme sa cez pohorie k najnižšie položenému miestu na zemi (400 m pod hladinou mora). Zastavíme sa v pevnosti Masada, ktorá bola vystavaná na izolovanom útese kráľom Herodesom, kde sa dozvieme o hrdinských bojoch židovských bojovníkov. Do pevnosti, ktorej súčasťou boli paláce, cisterny na vodu, steny z mozáik a románske kúpele sa vyvezieme lanovkou. Zastavíme sa pri jaskyni Qumran, kde boli objavené zvitky od Mŕtveho mora. A odmena je pred nami, slané vody Mŕtveho mora.

3. deň:
Pokračujeme v našom poznávaní. Vyjdeme na Olivovú horu a vychutnáme si výhľad na Zlaté mesto Jeruzalem. Presunieme sa do starého mesta, prejdeme si krížovú cestu so 14-timi zastávkami až prídeme k známemu Múru nárekov. Múr je pozostatkom západnej časti vonkajšej hradby, ktorá ku konci obdobia druhého jeruzalemského chrámu obklopovala Chrámovú horu. Dnes je to najposvätnejšie miesto Židov a zároveň je miestom smútku nad zničením Chrámu. K Múru nárekov prichádza mnoho pútnikov z celého sveta, aby tu vyslovili svoje modlitby, ktoré zároveň napísane na kúsku papiera vkladajú do štrbín múru. Navštívime najsvätejšie miesto na Zemi, Chrám Božieho hrobu (vo východných cirkvách nazývaný tiež kostol Vzkriesenia) , pozrieme si Golgotu, čo v preklade znamená Lebka. Je to miesto, na ktorom bola 3. apríla roku Pána 33 ukrižovaná nekonečná Láska – Bohočlovek Ježiš Kristus. Poloha Golgoty sa traduje od staroveku. Podľa starej kresťanskej tradície, ktorú spomína už v 3. storočí Origenes, odvolávajúc sa na staršiu tradíciu židovskú, Spasiteľov Kríž bol vztýčený nad lebkou (hrobom) prvého človeka – Adama. Skalná hora Golgota bola neskôr zabudovaná do vnútra Baziliky Božieho Hrobu, v ktorej sa dodnes nachádza. V súčasnosti zo skalnej hory Golgoty zostal asi 7 m dlhý, 3 m široký a 4, 80 m vysoký kus skaly. Pôvodne pravdepodobne pripomínala ľudskú lebku a preto bolo toto miesto nazvané Lebka – Golgota. Prejdeme sa židovskou štvrťou a Cardo Maxima. Izraelský parlament Knesset so známym svietnikom Menorah.

4. deň:
Krátka prehliadka starej časti Jaffa. Transfer na letisko, odlet do Európy.

Maximálna veľkosť skupiny: 16 osôb.

Lokalita

Izrael