Základné info

Vydajte sa aj vy na cestu rozprávkovým údolím Loiry, ktoré je preslávené najkrajšími hradmi a zámkami Francúzska. 7-dňový zájazd autokarom so sprievodcom Vás zoberie k najznámejším zámkom oblasti (Chambord, Chenonceau, Ussé…) ako aj do hlavného mesta Francúzska – Paríža, s prehliadkou centra a okolia.

fran1

Termíny

CENA ZAHŔŇA: 4x ubytovanie v hoteli 2*/3* s raňajkami, sprievodcu CK, dopravu luxusným autokarom, autokarovú dopravu počas pobytu.
Ľutujeme. Momentálne nie je voľný žiadny termín.

Doprava

Autobusom

Ubytovanie

4x v hoteli 2*/3*.

Strava

4x raňajky

Itinerár

1. deň:
Odchod zo Slovenska v popoludňajších hodinách (z Bratislavy cca o 14:00 hod.), tranzit cez Rakúsko a Nemecko.

2. deň:
V ranných hodinách príchod do Paríža, kde si priblížime historické súvislosti. Pešia prehliadka mesta zahŕňajúca hlavné pamätihodnosti ako Notre Dame, Sainte Chapelle, Eiffelova veža, či Champs Elysées. Fakultatívne plavba po Seine.

Pri leteckom zájazde transfer na letisko Schwechat pri Viedni, odlet do Paríža. Po prílete pripojenie sa ku skupine v rámci autokarového zájazdu a prehliadka mesta. Presun na ubytovanie na okraji Paríža.

3. deň:
Raňajky. Odchod z Paríža smerom k údoliu rieky Loiry, ktoré je pozdĺž svojho toku lemované mnohými hradmi, zámkami a malebnými miestami. Návšteva renesančného zámku Amboise, ktorý je názorným dokladom premien francúzskej architektúry. Tento zámok sa zapísal do dejín ako dejisko tzv. Amboisského sprisahania, počas ktorého sa francúzski hugenoti spolčili s rodom Bourbonovcov a pokúsili sa prevziať moc vo Francúzsku, ale najmä ako miesto, kde v rokoch 1516 – 1519 žil a zomrel Leonardo da Vinci. O tajomstvami opradenom Leonardovi da Vincim sa porozprávame aj na zámku Clos Lucé. V parku pri zámku si vyskúšame, na akom princípe fungovali stroje z Leonardovej dielne, ktoré predbehli svoju dobu. V záhradách zámku Chenonceau si pripomenieme Dianu de Poitiers, milenku Henricha II. a jej pomstychtivú sokyňu Katarínu Medicejskú. Keďže dejiny tohto zámku, ktorý stojí na mieste pôvodného vodného mlyna písala šestica dám, nazýva sa Chenonceau aj „Zámok šiestich žien“. V 60 metrovej galérii tohto sídla sa posunieme v čase do obdobia druhej svetovej vojny, keď práve tieto miesta tvorili hranice medzi okupovaným a vichistickým Francúzskom. Ubytovanie v oblasti centrálneho Francúzska.

4. deň:
Raňajky. Návšteva zámku Azay-le-Rideau, romanticky postavenom na jazere. Na konci 11. storočia tu rytier Ridel d‘Azay, feudálny pán, ktorý kvôli svojej ukrutnosti získal pochybnú povesť, vybudoval pevnosť a dal meno tomuto mestu i zámku. Pokračovanie na prehliadku zámku Ussé, ktorý je stelesnením romantického rozprávkového zámku a nachádza sa asi 10 km severovýchodne od Chinon, na južnom brehu Indre, prítoku Loiry. Ako posledný navštívime jeden z najkrajších zámkov vo Francúzsku Villandry, ktorý je známy svojimi nádhernými terasovými záhradami. Pri pohľade z okien zámku si porozprávame o tvaroch týchto záhrad, ich symbolike a posolstve. Návrat na ubytovanie.

5. deň:
Raňajky. Odchod z hotela, presun do mestečka Blois a prehliadka miestneho renesančného zámku. Zámok pozostáva z niekoľkých budov postavených od 13. do 17. storočia okolo centrálneho nádvoria. Najznámejším architektonickým prvkom zámku je špirálovité schodište v krídle Františka I. V roku 1429 tu remešský arcibiskup požehnal Johanke z Arku, ktorá potom na čele vojska zamierila smerom k Orléans, aby ho vyslobodila z anglických rúk. Pokračujeme návštevou Cheverny, zámku presláveného interiérmi a anglickým parkom. V areáli parku môžu milovníci psov obdivovať vyše sto poľovníckych psíkov. Nenecháme si ujsť ani najväčší renesančný zámok na rieke Loire – Chambord. Chambord patrí k vrcholným stavbám renesančnej architektúry. Jeho fasáda má šírku 128 metrov, v zámku je 440 miestností, viac než 80 schodíšť, 365 komínov a 800 tesaných hlavíc stĺpov. Meno architekta stavby nie je známe, analýzy však ukazujú, že na plány vplýval Leonardo da Vinci, v tej dobe architekt na dvore Františka I., ktorý však zomrel krátko pred začatím stavebných prác. Presun na ubytovanie v Paríži.

6. deň:
Raňajky, presun do Versailles. Zámok Versailles je totiž neodmysliteľne spojený so zásadnými historickými medzníkmi – obdobím baroka, absolutizmom a panovaním Ľudovíta XIV. Zámok býval často napodobňovaný, no kópie nikdy nedosiahli kvalitu originálu. Je symbolom vlády a moci muža, ktorý sa sám nazýval Kráľ Slnko. Vo večerných hodinách odchod na Slovensko. Pri leteckom zájazde transfer z Versailles na letisko v popoludňajších hodinách, odlet do Viedne a po prílete transfer do Bratislavy.

7. deň:
Návrat na Slovensko v popoludňajších hodinách (do Bratislavy o cca 13:00 hod.).

Lokalita

Francúzsko