Všeobecné informácie k plavbám

Príprava na zájazd, balenie

Balík dokumentov Vám odovzdáme najneskôr do 7 dní pred nástupom na zájazd.

Balík dokumentov  bude obsahovať:

  • palubný lístok s časmi naloďovania sa a číslom kajuty
  • identifikačné menovky na označenie batožiny pred nalodením
  • SeaPass z online check in

V batožine nesmie chýbať pohodlné, športové a príležitostné oblečenie, ktoré je základom vo Vašom šatníku na každý deň na palube i v prístave. Šortky, tričká, plavky, blúzky a ďalšie ležérne pohodlné oblečenie je veľmi dôležité, aby ste sa cítili príjemne a uvoľnene každý deň. Čo sa týka obuvi, nezabudnite na pohodlné topánky s protišmykovou podrážkou alebo tenisky kvôli bezpečnosti na palube.

Na výlety a výjazdy v prístavoch je vhodné si priniesť so sebou aj pár dobrých pevných topánok.

Pre chladnejšie večery najmä pri prechádzke po palube dobre padne teplejší svetrík a nepremokavá tenká vetrovka na nečakané krátke spŕšky typické pre niektoré oblasti. Taktiež odporúčame si pribaliť elegantný svetrík, alebo štólu na večeru, keďže loď je plne klimatizovaná.

Počas plavby sa považujú večere za spoločenskú udalosť, preto sa vyžaduje dodržiavanie požadovaného oblečenia. Počas 8/ 11 dňovej plavby sa na večeru v hlavnej jedálni vyžaduje oblečenie : 4/ 6 x Casual, 1/ 2 x Smart Casual a 2/ 2 x Formal.

Klasické tričká a krátke nohavice nie sú v hlavnej jedálni a špecializovaných reštauráciách  povolené.

Príležitostné – CASUAL : pre pánov sú vhodné polokošele, ľahké bavlnené nohavice / nie texasky / a dámy sú vhodné i sukne, blúzky, nohavice, polokošele či ďalšie primerané voľnejšie oblečenie.

Spoločenské – SMART CASUAL : od pánov sa vyžaduje sako, kravata a dlhé nohavice a od dám nohavicový kostým alebo  šaty.

Formálne – FORMAL : na dve večere je požadované slávnostné – spoločenské oblečenie, čo si vyžaduje od pánov slávnostný oblek, alebo smoking s kravatou, či motýli kom a dámy by mali prísť v spoločenských, alebo kokteilových šatách.

Lieky odporúčame mať v príručnej batožine a vždy so sebou v prípade ich potreby. Ostatná batožina totiž nemusí byť hlavne pri transfere vždy prístupná.
Ak pravidelne užívate nejaké lieky, prineste si so sebou dostatočné potrebné množstvo, pretože nie je vylúčené, že tieto konkrétne lieky budú k dispozícii aj vo výbave nášho lekárskeho personálu či lekárňach a nemocniciach v prístavoch.

Podľa platnej legislatívy je prísny zákaz dovozu potravín živočíšneho charakteru ( mäso, ryby, syry, mlieko, konzervy, mäsové výrobky atď.), preto Vám odporúčame nebrať si so sebou žiadne potraviny, nakoľko máte počas plavby zabezpečenú plnú penziu.

Check in / nalodenie na loď

Na vyplnenie online check in formuláru je potrebná aj Vaša domáca adresa a kontakt s telefónnym číslom v prípade naliehavej situácie.

Po vyplnení všetkých potrebných informácií a  online vystavení SeaPass karty, pri naloďovaní na termináli prejdete už len overovacím procesom – podpíšete Vašu SeaPass kartu a preukážete sa identifikačným dokladom – pasom, v prípade platenia za účet platobnou kartou ju predložíte k overeniu, prípadne uhradíte v hotovosti Vami navrhnutú výšku depozitu.

Vaša SeaPass karta bude Vašou identifikačnou kartou, elektronickým kľúčom od kajuty a  zároveň aj Vašou “boarding” kartou, teda legitimáciou pre oprávnený vstup na palubu ako hosť lodnej spoločnosti. Túto kartu musíte mať vždy so sebou pri odchode aj z lode, spolu s pasom ( okrem Labadee, kde nemusíte mať pas )

Na SeaPass karte sa nachádzajú tieto údaje : Meno, dátum plavby, číslo Master Station – miesto kam sa musíte bezpodmienečne dostaviť v prípade vyhlásenia poplachu,

K nalodeniu – check in, i počas plavby je nutné mať pri sebe potrebné doklady. Aj keď ste podstúpili registráciu a vyplňovanie formulárov vopred cez internet, je Vašou zodpovednosťou a povinnosťou priniesť so sebou všetky potrebné doklady. Je na Vás, aby ste si pred odchodom na dovolenku overili aké doklady a víza je potrebné zabezpečiť pre každý prístav a krajinu, ktorú sa chystáte počas plavby navštíviť.

Bez potrebných cestovných dokladov nebude povolený nikomu nástup na loď a nebude poskytnutá žiadna náhrada na vzniknuté náklady.
Príležitostne môžu byť hostia požiadaní o odovzdanie cestovných pasov pri nalodení z dôvodu preverenia a kompletizácie imigračných procesov a vrátené budú na konci plavby. Preto odporúčame urobiť si kópie pasov, ktoré neskôr použijete na prípadnú identifikáciu spolu s lodnou kartou v jednotlivých prístavoch pri vstupe do terminálu, alebo v prístave či počas plavby.

Ešte pred začiatkom plavby si môžete online zarezervovať rôzne aktivity na lodi – Onboard Experience, alebo si zakúpiť doplnkové balíčky a služby. Potrebujete k tomu Vaše rezervačné číslo, názov lode a dátum vyplávania, aby ste mali prístup k Vaším záznamom. Rezervačné číslo Vám na vyžiadanie pošleme.

Čas nalodenia a miesta umiestnenie terminálov / pier nájdete na Vašom palubnom lístku.
Nalodiť sa je nutné najneskôr 90 minút pred odplávaním lode, inak riskujete automatické zrušenie Vašej plavby.

Každý účastník je sám zodpovedný za svoju batožinu a jej označenie a musí sa postarať o to, aby svoju batožinu bezpečne dopravil až do terminálu. Špeciálne štítky ( TAG ) s ktorými si musíte označiť Vašu batožinu. Batožinu si označte  až v prístave, predtým ako odovzdáte batožinu poslíčkom.

Účastníci sú plne zodpovední za včasný presun na/z terminálu.

Nosiči batožín sú k dispozícii na každom termináli na ich prepravu k lodi, kde ich prevezme lodný personál a prinesie až pred Vašu kajutu. Prepitné pre nosičov sa odporúča cca $2 na batožinu.

Prosím ubezpečte sa, že každá Vaša batožina je riadne a správne označená  špeciálnym štítkom s Vaším menom a číslom kajuty a tiež uzamknutá. Nosiči batožín v termináli nepatria k zamestnancom lodných spoločností, preto pri akýchkoľvek problémoch s nimi prosím hláste to manažmentu v termináli.

Akákoľvek batožina zabudnutá v termináli bude doručená na Vaše výdavky.

Žiadosti a reklamácie na stratu či poškodenie batožiny je potrebné nahlásiť písomne personálu v termináli pri odchode z terminálu.

Spoločnosť nezodpovedá za príručnú batožinu.

Pred nalodením prejdite cez pasovú a colnú kontrolu.

Lodné spoločnosti zaručujú na palubách svojich lodí vysokú úroveň bezpečnosti. Kvalifikovaná a trénovaná bezpečnostná služba je vždy prítomná na palubnom mostíku pri naloďovaní a vyloďovaní.

 Bezpečnosť na lodi

Oheň je na lodi zvlášť nebezpečný! Z tohto dôvodu sa musia dodržiavať bezpečnostné predpisy na lodi.
Zákaz fajčenia platí na celej lodi s výnimkou označených vyhradených fajčiarskych priestorov. Je prísne zakázané fajčiť v kajutách, vyhadzovať ohorky z cigariet cez palubu, alebo z balkóna. Zákaz fajčenia platí aj na balkónoch vo vnútornej časti lode.

Pokuta za nedodržanie zákazu fajčenia je 500 USD a bude Vám automatický pripočítaná na Váš SeaPass účet.

Kým si zvyknete na pohybovanie sa na lodi, dávajte pozor pri zatváraní a otváraní dverí, na prahy, schody…
Používanie žehličiek a podobných el. spotrebičov je zakázaný.

Pre bezpečnosť Vašu i ostatných hostí, nebehajte po lodi a dávajte obzvlášť pozor na mokrý šmykľavý povrch.

Zvláštnu pozornosť treba venovať deťom ako aj vysvetleniu naším menším pasažierom o bezpečnostných pravidlách.

Bezpečnostné cvičenie / Emergency Boat drill

Pred vyplávaním v prvý deň každý prejde poplašným povinným cvičením. Kedykoľvek počujete známy poplašný signál, s ktorým sa zoznámite hneď v prvý deň musíte si na seba obliecť záchranné vesty a dostaviť sa na „Master Drill „ na Vašej “Master station” určenú pre vašu kajutu. Miesto nájdete na plániku lode na vnútornej strane Vašich dverí. Toto cvičenie je povinné a na základe zmluvy o bezpečnostných pravidlách na živote na mori. Číslo Vašej Master station bude vyznačené na Vaše SeaPass karte.

Zakázané predmety  

*        Zbrane, napodobeniny zbraní, zábavná pyrotechnika, ohňostroje, prskavky, nože, nožnice dlhšie ako 10cm, šable, slzotvorný sprej, boxery, horľaviny, sviečky

*          Ilegálne lieky, drogy

*         Nebezpečné chemické látky, vrátane farieb a bielidla

*         Kávovare, rýchlovarné kanvice, ponorné variče, žehličky, varné platne

*         Bejzbalové palice, hokejky, kriketové palice, luky, šípy,

*          HAM Radio, amatérske vysielače

*         Alkoholické nápoje

Platenie

USD, platobné karty a  cestovné šeky sú akceptovateľné vo väčšine prístavoch a krajinách. Odporúčame priniesť si dostatočnú sumu USD v menších bankovkách pre využitie na lodi, ale hlavne v jednotlivých prístavoch.

Pre Vašu potrebu väčšina lodí má aj ATM bankové automaty na výber hotovosti. Majte však na pamäti, že ku koncu plavby môže byť výdaj peňazí z automatu obmedzený.

Platobné karty VISA, MASTER CARD, AMERICAN EXPRESS sú akceptovateľné vo väčších obchodoch v jednotlivých prístavoch.

Na všetkých lodiach flotily spoločnosti Royal Caribbean International ( vrátane lode Liberty of the Seas ) sa platí výlučne iba bezhotovostným spôsobom.

Všetky Vaše osobné výdavky na lodi budú pripísané a účtované na Vašu ubytovaciu kartu – „ SeaPass Card „  kde budete mať otvorený lodný účet Vašich výdajov tzv. Onboard Expense Account. Tento účet si môžete kedykoľvek počas plavby skontrolovať vo Vašom TV, ako aj osobne na Deck 5 –  Guest Relations Desk

SeaPass Card obsahuje informácie o všetkých Vašich predplatených službách a slúži aj k ich čerpaniu.

K otvoreniu účtu Onboard Expense Account je nutné vložiť depozit v minimálnej výške 250.- USD / osoba, ktorý je možne uhradiť z  kreditnej / debetnej karty, alebo hotovosťou. Pri platbe v hotovosti sa depozit musí uhradiť hneď po nalodení na Deck 5 Guest Relations Desk.

Ak použijete na platbu Vášho účtu platobnú kartu / AMERICAN EXPRESS, VISA, MASTER CARD, DINERS CARD /, pri výbere hotovosti, myslite na to, že bude na Vašej karte zadržaná určitá čiastka ako záloha pre Vaše prípadne osobné výdaje počas plavby na lodi. Poplatok za výber z ATM automatov na lodi je spoplatnení poplatkom spoločnosti Royal Caribbean vo výške 5,50USD.

Počas plavby môžu nasledovať ďalšie zadržania a odčerpania z Vašej kary, ak sa vložený kredit na vašej SeaPass karte minie a Vaše výdaje prevýšia vloženú čiastku. Ak sa preukážete platobnou kartou, vyrovná to čiastku a dobije kredit, ktorým môžete disponovať na ďalšie nákupy a výdaje.

V prípade, že platíte za Váš účet v hotovosti, po prečerpaní výšky depozitu, budete vyzvaný navýšiť depozit v hotovosti.

Všetky vaše výdaje počas plavby budú účtované na Vašu debetnú, alebo kreditnú kartu na konci plavby.

Pri platbe v hotovosti si musíte uhradiť koncový účet večer pred vylodením na deck 5 – Guest Relations Desk. Ak budete platiť za Vaše výdaje platobnou kartou, budú Vám Vaše výdaje automaticky zúčtované z karty a koncový účet Vám bude zaslaný ráno cca o 5:00h v deň vylodenia do schránky pred Vašou kajutou. V takomto prípade Vám odporúčame si skontrolovať Váš koncový účet večer pred ukončením plavby vo Vašom TV, aby ste mohli prípadné nezrovnalosti v účte riešiť pred opustením lode.

Spoločnosť nie je zodpovedná za žiadne bankové poplatky či obmedzenia na Vašej karte, účtované Vašou bankou.

Ubytovanie

Ubytovanie na lodi je zabezpečené v komfortných 1,2  lôžkových vnútorných, vonkajších kajutách s oknom, alebo deluxe kajutách s balkónom a suitách, podľa výberu.

Všetky kajuty sú vybavené vlastnou kúpeľňou s WC, 2 jednolôžkovými posteľami / dajú sa spojiť do dvojlôžkovej /, minibarom, TV, telefónom, fénom, kozmetickým stolíkom, pracovnú plochu na notebook, elektrické zástrčky 110/220V /na loď nepotrebujete sieťový adaptér, keďže každá kajuta má 1 európsku zástrčku /, niektoré kajuty majú aj rozkladací gauč, ktorý sa dá využiť ako prístelka.

Číslo kajuty je pridelené ešte pred zahájením plavby, prvé číslo kajuty je zároveň číslo poschodia – deck napr. 8280 – deck 8 /

Rozloženie kajút si môžete pozrieť prostredníctvom mapky jednotlivých palúb i celej lode na webovej stránke lodnej spoločnosti

Vďaka modernej technike pri výstavbe lodí majú vnútorné i vonkajšie kajuty majú štandardnú veľkosť aj vybavenie. Vaša kajuta bude Vaším útočiskom a relaxáciou po rušnom dni v prístave alebo na palube.

Váš izbový steward sa stará o Vaše pohodlie na lodi. Každej kajute je priradený osobný steward a je k Vašim službám po celú plavbu. Pomôže a bude sa snažiť splniť všetky Vaše požiadavky. Ak by ste teda čokoľvek potrebovali, či mali nejaké otázky kontaktujte ho prosím.

Kľúč od Vašej kajuty je Vaša SeaPass karta.

Cennosti , ktoré ste si pribalili na cestu ako kamera, fotoaparát, notebook, šperky či iné cenné veci ako aj platobné karty, pas a ostatné doklady  Vám odporúčame si odložiť do trezoru, ktorý sa nachádza v každej kajute a je zdarma. Nenechávajte si prosím tieto cennosti voľne vo Vašej kajute, lodná spoločnosť nezodpovedá za ich stratu či poškodenie.

Na palube

Na palube máte neskutočne veľa možností ako tráviť deň, či už aktívne, alebo relaxom.

Dôležité je preto sa hneď na začiatku zorientovať na lodi, aby ste sa naučili kde a čo všetko máte k dispozícii.

Na lodi platia však aj určité pravidlá a bezpečnostné predpisy. Tie si hneď osvojte pre bezpečnosť svoju i ostatných pasažierov.

Lodná spoločnosť umožňuje aj medzinárodným hosťom a cestovateľom vychutnať si plavbu asistenčnou službou v niekoľkých cudzích jazykoch. Môžete očakávať milé a príjemné privítanie bez ohľadu na to akým jazykom rozprávate.
Viacjazyčný personál Vám je k dispozícii a veľmi radi Vás informujú a poskytnú pomocnú ruku pri poskytnutí informácií týkajúcich sa procesov nalodenia, vylodenia, imigračných pravidiel či ďalších potrebných krokov pri vybavovaní. Taktiež medzinárodní recepční Vám radi doručia denné menu jedálnička tiež v jazyku, ktorý je pre Vás najpohodlnejší.
Dynamický a priateľský personál ochotný pomôcť nájdete na recepcii medzinárodnej asistenčnej služby v určitých vyhradených časoch každý deň a tiež pravidelne stretnete aj v reštauráciách, aby Vás informovali o všetkých aktivitách. Môžete sa na nich obrátiť s akoukoľvek požiadavkou.

Recepcia/Information desk / Guest Relations Desk – je Vám k dispozícii 24h denne, aby zodpovedali všetky Vaše otázky, či pomohli s Vašimi požiadavkami k čomu patrí aj doplnenie Vášho finančného limitu na SeaPass karte.

Lodné noviny – lodný poštár, Vám každý večer doručí lodné noviny „ Cruise Compass „ ešte skôr než sa uložíte na spánok.

Obsahujú aktivity na najbližších 24 hodín: výlety, šport, filmy, palubné podujatia, otváracie hodiny reštaurácii a barov, navigačné správy, informácie o prístavoch, vylodení atd.

Denné  informačné noviny o dianí sa na lodí a všetkých možných denných i večerných aktivitách si môžete vyžiadať aj v iných cudzích jazykoch / podľa dostupnosti /.

Cruise Director a personál – Váš Cruise Director a jeho personál sa stará o každodenný program a zábavu počas celej plavby tak, aby ste si dni vychutnali s radosťou. Majú pre Vás pripravené aktivity od rána do večera, počnúc rannou rozcvičkou na palube a končiac neskorými večernými show.

WIFI – na lodi môžete využiť bezdrôtové pripojenie na internet WIFI za poplatok podľa aktuálneho cenníka, ponúkaného v balíčkoch s časovým limitom.

Signál GSM na mobilných telefónoch počas plavby majú klienti mobilného operátora, ktorý poskytuje v rámci služby Roaming svet aj tzv.“ Námorný Roaming“ prostredníctvom Maritime Services.

Obchody na lodi – ponúkajú výber toho najlepšieho tovaru sveta bez DPH, vo výhodných DUTY FREE cenách. Môžete si vybrať v šperkoch, hodinkách, parfémoch a značkovej kozmetiky, oblečenia či rôznych suveníroch.  Využite tiež najlepšie ceny tabakových a alkoholických výrobkov svetových značiek. Obchody sú zatvorené vždy počas kotvenia v prístavoch.

Na palube aj tí najnáruživejší športovci si prídu na svoje. V ponuke nájdete relax v dennom SPA, adrenalín na lezeckej stene, surfovanie na umelých vlnách či netradičnú golfovú akadémiu.

Cruise SPA service / Lodný kúpeľný servis – zahŕňa pobyt v luxusných denných kúpeľoch s pestrou ponukou masáží, kozmetických ošetrení jednotlivo, alebo celé balíčky služieb zložených s masáží, ošetrenia pleti tváre, krku, rúk, nôh, alebo celého tela s vysoko kvalitnou a luxusnou kozmetikou. Luxusné SPA ponúka okrem tradičných SPA služieb aj skrášľovacie a liečebné procedúry akými sú bielenie zubov, akupunktúru, procedúry na zníženie váhy, vyhladzovanie vrások botoxom, masážami či laserom, ale aj anticelulitickú kúru,  manikúru, pedikúru, kadernícke služby a iné.

Špeciálne služby v SPA sú spoplatnené podľa aktuálneho cenníka.

Wellness Program – je množstvo ciest ako zostať fit aj počas dovolenky na lodi. Využite Fintess Centra  posilňovňa ( otvorenú každý deň) a jej vybavenie, ktorá je v cene plavby. K službám zdarma patrí aj výber aktivít a hodín cvičenia (niektoré sú za malý poplatok) ako Yoga, Bodywalk, Powerwalk, Body Stretching, Kickboxing, Aerobic a iné. Po dobrom tréningu si zdarma môžete zrelaxovať unavené telo vo vírivke s fascinujúcim výhľadom na oceán, alebo  saune.

Milovníci ranného behu, alebo rýchlej prechádzky je na lodi k dispozícii bežecká trať s fantastickým 360° výhľadom na modrý oceán

Do priestorov posilňovne vyžadujeme športové uzatvorené tenisky.

Ku komplexnosti Wellness Programu, lodná spoločnosť zaradila do menu aj Wellness Menu – ponuku jedál z nízkym obsahom tuku, cholesterolu a cukru, ktoré sú pozorne pripravené a označené v každom menu.

Sports Deck / Športové podlažie – Vám dáva príležitosť zahrať si s partičkou nadšencov basketbal či volejbal na basketbalovom a volejbalovom ihrisku, vyliezť po lezeckej stene Rock Climbing Wall, na surfe zdolať neskrotné vlny FlowRider®.

Basketbalové ihrisko, Rock Climbing Wall aj FlowRider® sú v cene plavby. Na tieto aktivity sa odporúča spraviť si online predrezerváciu.

Bazény– na palube sa nachádza malý aquapark H2O Zone so spleťou vodných kaňonov, fontánou, vodopádov, farebných toboganov vytvárajúcich veselé sošky, športový bazén, vírivky s fascinujúcim výhľadom na oceán, slnečnú terasu kde môžete nachytať bronz.

Plavčíkov lode nemajú, preto prosím buďte opatrní a hlavne dávajte pozor na svoje deti. Vždy použite rebrík, alebo schodíky pri vchádzaní i vychádzaní z bazéna.

Bazény nie sú konštruované na potápanie a skákanie. Pre deti existujú prísne bezpečnostné pravidlá pri používaní šmýkadiel.

Plážové uteráky sú k dispozícii pri bazéne a vybrať si ich môžete kedykoľvek počas celého dňa. Plážové uteráky môžete si ich zobrať so sebou na palubu, mimo lode na pláž. Plážové uteráky si môžete vymieňať aj niekoľkokrát denne, vydaný uterák bude zapísaný na Vašu Seapass kartu a po odovzdaní sa zápis vynuluje. Strata, alebo nevrátenie plážovej osušky sa pokutuje vo výške cca 25 USD.

Život na lodi

Na palube máte neskutočne veľa možností ako tráviť deň, či už aktívne, alebo relaxom. Dôležité je preto sa hneď na začiatku zorientovať na lodi, aby ste sa naučili kde a čo všetko máte k dispozícii. Ak už budete bez problémov vedieť nájsť Vašu kajutu, preštudujte si denné noviny s každodenným programom, aby Vám nič neušlo.

Lodné noviny – „ Cruise Compass „  Vám budú doručené do Vašej kajuty každý večer,  skôr než sa uložíte na spánok. Obsahujú aktivity na najbližších 24 hodín: výlety, šport, filmy, palubné podujatia, otváracie hodiny reštaurácii a barov, navigačné správy, informácie o prístavoch, vylodení atd. Denné  informačné noviny o dianí sa na lodí a všetkých možných denných i večerných aktivitách si môžete vyžiadať aj v iných cudzích jazykoch / podľa dostupnosti /.

Zdravie a starostlivosť

Ak by ste počas pobytu na lodi potrebovali lekárske ošetrenie a odbornú starostlivosť, je Vám k dispozícii medický tím 24 h denne. Lodný lekár je nezávislý zamestnanec a preto jeho služby nie sú zahrnuté v cene plavby.
Náklady za jeho služby a vydané lieky Vám budú pripísané na Vašu SeaPass kartu. V prípade, že by si Váš stav vyžadoval hospitalizáciu, operáciu, alebo inú špecifickú opateru či vyšetrenie, zabezpečíme Vám návštevu lekára v prístave. Rýchlosť a spôsob prevozu do nemocnice môže byť ovplyvnený, či limitovaný počasím či inými vplyvmi. Spoločnosť RCI nie je zodpovedná za výdavky spojené s Vaším vyšetrením mimo lode. Ak trpíte momentálne vážnym ochorením, prosím prekonzultujte to pred nástupom na plavbu s Vaším osobným lekárom.
Ak užívate nejaké lieky o ktorých si myslíte, že by sme mali vedieť informujte prosím náš personál vopred, aby sme sa vedeli pripraviť k Vaším službám a potrebám v tomto smere.

Dary & darčekové služby

Bon Voyage dary

Spoločnosti ponúkajú mnoho darov, ktoré môžu spríjemniť Váš zážitok z plavby.
Môžete prekvapiť krásnou kyticou, čakajúcou vo Vašej izbe, fľašou šampanského, ovocným košom, či darčekmi pre deti. Bon Voyage ponúka tiež možnosť požičania obleku či slávnostného oblečenia i pre ženy.

Fotografovanie

Počas “Formal nights” teda slávnostných večerov a coctail party s kapitánom budú atmosféru večera dopĺňať aj profesionálni fotografi, ktorí Vás odfotia na profesionálnej úrovni. Zachytia jedinečné neopakovateľné momenty a chvíle. Fotografie si nájdete na druhý deň v galérii a ak sa Vám páčia, môžete si ich kúpiť. Ak máte záujem objednať si fotografa aj v inom čase, dohodnite sa a za určitý poplatok získate tie najkrajšie fotografie. Ak si potrebujete kúpiť film, zabudli ste si fotoaparát či potrebujete baterky do Vášho digitálneho fotoaparátu, je Vám k dispozícii Foto shop, kde nájdete okrem iného aj albumy a služby ako vyvolanie filmov a iné.

Prepitné

Prepitné na výletných lodiach je povinné a bude automaticky účtované na Vašu kartu v nasledovných odhadovaných výškach :

Headwaiter/Hlavný čašník & 2 Team waiters/ čašníci

US$ 3.00 na hosťa, na deň

Pomocný personál

US$ 2.00 na hosťa, na deň

Osobní kajutoví stewardi

US$ 4.00 na hosťa, na deň

Koľko date extra prepitné je na Vás! Automaticky Vám je účtované prepitné na Vašu SeaPass kartu za služby v stravovaní, nápoje a ostatné služby, vo výške 15%.

V prístavoch

V každom prístave, ktorý počas plavby navštívite máte možnosť absolvovať fakultatívny výlet podľa vlastného výberu. Prezentáciu všetkých výletov podľa jednotlivých prístavov si môžete pozrieť v TV. Prostredníctvom TV si ich môžete taktiež zakúpiť a vyhnete sa dlhému čakaniu v rade na Exploration Desk.

Všetky fakultatívne výlety nemajú zahrnuté v cene graduities /prepitného pre sprievodcov a šoférov, ktoré sa platia na konci výletu. Výšku prepitného si určíte Vy, podľa spokojnosti so službami sprievodcu, alebo šoféra počas výletu.

Ešte pred vylodením si nezabudnite pozrieť čas kedy máte byť najneskôr späť na palube. Zvyčajne je to najneskôr 30 minút pred odplávaním lode

Itinerár na každý deň plavby nájdete už deň vopred v denných novinách.

V niektorých prístavoch, ktoré navštívime počas plavby môže byť iný čas ako na v domovskom prístave, dôsledkom prechodu do iného časového pásma. Napriek tomu pre hostí plaviacich sa na všetkých lodiach, ktorí navštívia jednotlivé prístavy, nezmenený čas – rovnaký ako na v domovskom prístave. Všetky časové údaje na výletoch sú v časoch ako na lodi !!!

Cesta domov

Imigration / Imigračné procesy – všetci medzinárodní hostia sú podľa regulí Spojených štátov povinní prejsť Imigračným procesom ráno v deň vylodenia sa.

Nezabudnite si v posledný večer zistiť a overiť miesto a čas tohto povinného dôležitého stretnutia s imigračnými úradníkmi.

Proces vylodenia – potrebujete sa preukázať pasom a je potrebné mať so sebou ešte Vašu SeaPass kartu, aby ste sa odhlásili pri odchode z lode cez čítačku security.

Deklaračné formality – budete musieť vyplniť Customs Declaration Form /deklaračný formulár, kým ste ešte na palube a odovzdať ho pri prechode cez hraničných inšpektorov.

Podrobný postup a všetky informácie o procese vylodenia, ktoré sme pre Vás pripravili vopred, nájdete v letáku priloženom k cestovným dokumentom.

Pri plavbách v USA a Karibiku ste povinní deklarovať/ priznať všetok tovar zakúpený mimo Spojených Štátov a privezený do USA, alebo Kanady. Vzťahuje sa to aj na tovar z “duty free” v prístavoch, ako aj veci dostané do daru, vrátane vecí, ktoré ste už začali používať. Neplatí to na tovar zakúpený v Mexiku, Kanade či Kajmanských ostrovoch.